środa, 18 stycznia 2017

Kiedy zioła mogą być niebezpieczne – groźne interakcje z lekami syntetycznymi

Zioła oraz ich dobroczynne działanie dla świata ludzi i zwierząt są znane od dawna.  Substancje czynne zawarte w roślinach mają tak wielką potęgę, że mogą zarówno wyleczyć, jak i zabić. Wiedziały (i wiedzą) o tym czarownice, przygotowujące lecznicze napary i nalewki, ale czy MY zawsze potrafimy bezbłędnie korzystać z tego, co nam oferuje matka natura? Przejdę do sedna sprawy. Obiegowa opinia o ziołach jest taka, że są to lekarstwa całkowicie bezpieczne i można je stosować bez obaw, bo są przecież naturalne.  Ale trzeba wziąć pod uwagę, że w każdym z surowców zielarskim zachodzi szereg reakcji chemicznych i aby stosować je w celach terapeutycznych trzeba mieć ogromną wiedzę, albo przed użyciem skonsultować się z dyplomowanym zielarzem, lekarzem lub farmaceutą. Słuchacie reklam w TV, więc wiecie dlaczego ;)

No więc zanim sięgniecie po ziółko, musicie wiedzieć parę rzeczy:

- znać substancje czynne zioła

- jeśli zażywacie lek przepisany od lekarza, musicie znać interakcje między lekiem a zielem

- nie przekraczać dozwolonych dawek, robić odpowiednie przerwy w terapii ziołowej, nie stosować terapii zbyt długo

- znać granicę, kiedy zaczyna się nieprawidłowe leczenie

- zwracać uwagę, gdzie kupujemy surowiec leczniczy. Kupujmy z pewnego źródła

- poszerzać swoją wiedzę, zwracać uwagę na informacje mogące wprowadzające w błąd.
 
 
 
W niniejszym artykule chciałabym zwrócić szczególną uwagę na interakcje między ziołami a lekami syntetycznymi. Czasem stosowanie jednych i drugich może wyrządzić wiele szkód. Stosując zioła róbmy to świadomie. Zioła mają wielką moc, potrafią wyleczyć z najgorszych chorób. Trzeba tylko umiejętnie korzystać z ich bogactwa.
 
Mechanizmy interakcji między lekami syntetycznymi a ziołami są bardzo złożone i skomplikowane. Wiele surowców roślinnych wpływa na enzymy w wątrobie nasilając lub hamując aktywność leków. W efekcie dawka leku we krwi jest zbyt duża (toksyczna) lub zbyt mała (nieskuteczna).  

Wystąpienie interakcji uzależnione jest od wielu czynników indywidualnych takich jak wiek, płeć, rasa, stan fizjologiczny, gospodarka hormonalna, stosowanie używek, wydolność nerek i wątroby.  
 
 

Poniżej prezentuję najczęstsze negatywne interakcje:
 

Ziołowe preparaty przeczyszczające, zawierające liść senesu, korę kruszyny lub korzeń rzewienia

Nadużywanie grozi utratą elektrolitów, w tym potasu, co negatywnie wpływa na pracę serca i komplikuje działanie diuretyków oraz leków nasercowych. Ponadto pokarm w jelitach szybko przemieszcza się, prowadząc do niecałkowitego wchłaniania wielu leków – szczególnie tych o przedłużonym działaniu. Należy pamiętać, że stosowanie ziół przeczyszczających prowadzi do znacznego osłabienia siły działania leków z nimi zażywanych. 
 

Siemię lniane, babka płesznik, prawoślaz lekarski

Rośliny zawierające surowce śluzowe chronią śluzówkę przewodu pokarmowego przed działaniem substancji drażniących i utrudniają przy okazji dostęp leków do powierzchni tejże śluzówki. Długotrwałe stosowanie tego typu roślin prowadzi do gorszego wchłaniania leków i osłabienia ich efektu terapeutycznego.  


Czosnek

Działa przeciwbakteryjnie, obniża ciśnienie krwi oraz rozkurcza mięśnie gładkie. Czosnek hamuje proces krzepnięcia krwi i wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak: warfaryna czy aspiryna. Mogą się pojawić nadmierne, groźne krwawienia. Czosnek również delikatnie obniża poziom cukru we krwi. Interakcje z lekami o działaniu hipoglikemizującymi powodują objawy takie jak: ogólne osłabienie, ból głowy, rozdrażnienie.

 
Żeń-szeń

Ma działanie adaptogenne, wchodzi w reakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (ryzyko krwawień) i przeciwdepresyjnymi (nadmierne pobudzenie i bezsenność)

 
Miłorząb dwuklapowy

Poprawia funkcje poznawcze i pamięć. Poprawia krążenie mózgowe i wpływa na zmniejszenie krzepliwości krwi. Stosowany wraz z aspiryną, warfaryną, ibuprofenem, naproksenem czy kwasem acetylosalicylowym powoduje krwawienia. Przed planowanymi operacjami chirurgicznymi pacjenci powinni odstawić miłorząb przynajmniej na tydzień przed zabiegiem. Oprócz tego miłorząb zmniejsza działanie leków takich jak omeprazol, stosowanych w przypadku refluksu czy choroby wrzodowej.

 
Dziurawiec zwyczajny

Rekordzista wśród ziół, najczęściej wchodzi w interakcje z innymi lekami. Ze względu na ryzyko wystąpienia licznych interakcji dziurawiec powinien być stosowany tylko i wyłącznie samodzielnie, bez towarzystwa innych leków czy ziół.
- Przyjmując preparaty z tym surowcem i wychodząc na słońce, można się nabawić silnych poparzeń i plam na skórze.
- Stosowany przez kobiety stosujące doustną antykoncepcję, osłabia działanie hormonów.
- Wiele leków połączonych z dziurawcem jest po prostu nieaktywnych farmakologicznie: osłabia działanie antybiotyków stosowanych w leczeniu niektórych złośliwych nowotworów, osłabia działanie leków przeciwwirusowych, oraz leki takie jak digoksyna, warfaryna czy loperamid są nieskuteczne
- osłabia działanie statyn, glikokortykosteroidów, opiatów, sildenafilu i losartanu. 
- W połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi wywołuje tzw. „zespół serotoninowy”: pobudzenie, halucynacje, wzrost ciśnienia, bóle mięśni, drgawki, a nawet śpiączkę.   

 

Lukrecja gładka

W lecznictwie korzeń lukrecji wykorzystywany jest jako środek wykrztuśny, moczopędny, pobudzający przemianę materii i przeczyszczający. Wchodzi w reakcję z niektórymi sterydami. Stosowana łącznie z silnymi lekami moczopędnymi nasila utratę potasu z moczem, prowadząc do groźnej hipokaliemii. Lukrecja wykazuje nie tylko wzmożone działanie moczopędne, ale także zwiększa ryzyko utraty potasu z moczem, w wyniku czego pojawić się mogą takie problemy zdrowotne jak: zaburzenia rytmu serca, osłabienie, skurcze mięśni. Z tych samych przyczyn na lukrecję powinni uważać pacjenci stosujący glikozydy nasercowe (np. digoksynę). Lukrecja gładka zaliczana jest również do surowców fitoestrogenowych. Substancje te nasilają lub osłabiają działanie hormonów, które stosowane są przez kobiety m.in. jako preparaty antykoncepcyjne czy leki w hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy. Niekorzystnym efektem jest również nasilenie działań niepożądanych: migreny, nudności, obrzęki, nadciśnienie. 

 

Kozłek lekarski (waleriana)

Powszechnie uważa się go za łagodnie działający i bezpieczny środek. W połączeniu z alkoholem i z lekami takimi jak: diazepam, lorazepam, alprazolam, estazolam, nitrazepam, klonazepam, midazolam  pogłębia działanie przeciwlękowe i uspokajające. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby stosujące leki przeciwpadaczkowe. Stosując jednocześnie preparat ziołowy i lek zalecony przez lekarza, działające na to samo schorzenie, możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem synergizmu addycyjnego, czyli sumowaniem się efektów działania. Takim przykładem jest interakcja między preparatami z kozłka lekarskiego, który wchodzi w skład mieszanek uspokajających i nasennych lub nalewek o takim działaniu, z jednocześnie podawanymi lekami nasennymi i uspokajającymi z grupy benzodiazepin, stosowanymi z przepisu lekarza.  

 

Mięta pieprzowa

Zmniejsza wchłanianie żelaza. Nie powinny jej stosować osoby przyjmujące leki na niedokrwistość.

 


Tabelka podsumowująca

Surowiec zielarski
  Rodzaj interakcji
Liść senesu, korzeń kruszyny, korzeń rzewienia
Surowce o działaniu przeczyszczającym + diuretyki i leki nasercowe = utrata elektrolitów, osłabienie pracy serca
Siemię lniane, babka płesznik, prawoślaz lekarski
Surowce śluzowe + leki syntetyczne = osłabione wchłanianie leków
Korzeń lukrecji
Lukrecja + diuretyki = hipokaliemia, osłabienie pracy serca
Lukrecja + fitoestrogeny = zaburzenia hormonalne u kobiet
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec + słońce = ciężkie poparzenia
Dziurawiec + antykoncepcja hormonalna = osłabienie działania
Dziurawiec + leki przeciwdepresyjne = „zespół serotoninowy”
Dziurawiec + niektóre leki = osłabione działanie leku
Żeń-szeń
Żeń-szeń + leki przeciwzakrzepowe = nadmierne krwawienia
Żeń-szeń + niektóre leki antydepresyjne = napady maniakalne
Miłorząb dwuklapowy
Miłorząb + leki przeciwzakrzepowe = spontaniczne krwawienia z dziąseł, z nosa

Miłorząb + leki zobojętniające kwas żołądkowy = osłabione działanie leku
Czosnek
Czosnek + leki przeciwzakrzepowe = nadmierne krwawienia
Kozłek lekarski
Kozłek lekarski + leki syntetyczne o działaniu uspokajającym = silne działanie usypiające, narkotyczne
Kasztanowiec zwyczajny
Kasztan + leki przeciwzakrzepowe = nadmierne krwawienia
Mentol
Mentol jest niebezpieczny dla dzieci poniżej 2 roku życia. Grozi skurcz krtani i bezdech
Inne olejki eteryczne
Szałwiowy, wrotyczowy, piołunowy. Zawarty w nich tujon niebezpieczny dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Kamfora – niebezpieczna dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Aldehyd w korze cynamonowca może silnie uczulać.

Olejek z drzewa herbacianego może silnie alergizować.
 
Ponadto zwracam szczególną uwagę kobietom w ciąży. Nie należy stosować żadnych ziół rozgrzewających, które mogą powodować bardzo skomplikowane i niebezpieczne formy poronienia. To samo się tyczy wszelkich innych syntetycznych środków rozgrzewających. 

Zioła to wspaniałe lekarstwa, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak z nich korzystać, zasięgnijmy opinii zielarza.

Jeśli artykuł zaciekawił, zainspirował, pomógł, polub stronę na FB
 Źródła:
 
1
Witold Poprzęcki: „Poradnik zielarza”5 komentarzy:

 1. ciekawe informacje,Niestety,przyzwyczailiśmy się łykać ziółka bez sprawdzenia,czy mozna je stosować przzy lekach ,ktore przyjmuje się no codzień

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo za artykuł. Pozdrawiam serdecznie. Dorota

  OdpowiedzUsuń
 3. Zioła, czy np sok grejpfrutowy też nie można łączyć... ale jak to zapamiętać co z czym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Leki przyjmować najlepiej popijając wodą.

   Usuń