czwartek, 2 marca 2017

12 najbardziej i 15 najmniej zatrutych warzyw i owoców - raport

Okazuje się, że nadal niewiele wiemy, co jemy. Jabłko, które uchodzi za symbol zdrowia, jedzone na potęgę przez dorosłych i dzieciaki, jest owocem najczęściej poddawanym trującym zabiegom chemicznym. Ciekawa jestem, czy po tym raporcie spojrzycie na jabłko z dyskontu łaskawym wzrokiem.
 

Amerykańska organizacja  EWG (Environmental Working Group) jak co roku opublikowała opracowanie na temat najbardziej skażonych pestycydami owoców i warzyw zwanych „brudną dwunastką” oraz najmniej skażonych, określanych jako „czysta piętnastka”. Według przeprowadzonych testów przez USDA (Amerykański Departament Rolnictwa Żywności) znaleziono w sumie 146 różnych pestycydów na tysiącach próbek przebadanych owoców i warzyw. Pestycydy utrzymywały się na owocach i warzywach  nawet wtedy, gdy były one myte i w niektórych przypadkach obrane.
Raport ten otworzył mi oczy, że nawet nieświadomie możemy działać na własną krzywdę, a co najgorsze na krzywdę naszych dzieci. 

 

Dlaczego to takie ważne? 

Nawet w małych dawkach pestycydy mogą upośledzać rozwój mózgu u dzieci. Badania wykonane na amerykańskich dzieciach w 1990 roku wykazały, że narażenie dzieci na toksyczne środki owadobójcze były na tyle wysokie, że powodowały subtelne, ale trwałe szkody w mózgu i układzie nerwowym (Bouchard 2011, Rauh 2011, Engel 2011). 

Wśród najbardziej zanieczyszczonych owoców i warzyw znaleziono czynniki rakotwórcze, podejrzane hormony, neurotoksyny, w tym toksyny rozwojowe lub reprodukcyjne, a także toksyny zabijające pszczoły. Kto by pomyślał, jakie bomby zegarowe tykają w słodkich truskawkach kupionych na bazarku.

 


Brudna dwunastka, ranking z 2016 roku 

Do najbardziej skażonych pestycydami owoców i warzyw należą: 

truskawki
jabłka
nektarynki
brzoskwinie
seler naciowy
winogrona
wiśnie
szpinak
pomidory
papryka słodka
ziemniaki
ogórki
 

Czysta piętnastka, ranking z 2016 roku 

Najmniej skażone owoce i warzywa to: 

awokado
kukurydza
ananas
kapusta
zielony groszek
cebula
szparagi
mango
papaja
kiwi
bakłażan
melon
grejpfrut
kalafior
bataty

 

Brudna dwunastka PLUS 

Po kolejnych badaniach do brudnej 12-tki dołączyły: 

jarmuż
sałata
ostra papryczka 

 

Jak się bronić? 

Inteligentne wybory zakupów mają ogromne znaczenie. Konsumenci spożywający produkty organiczne jedzą mniej pestycydów. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić, by kupować tylko produkty organiczne. Na szczęście znamy top listę płodów rolnych  najbardziej i najmniej zatrutych. Możemy więc sami decydować, co kupimy z hodowli konwencjonalnej, a co z organicznej.   

EWG zaleca, by owoce i warzywa z brudnej dwunastki gotować, jeśli nie zostały kupione organiczne. Gotowanie zazwyczaj zmniejsza stężenie pestycydów. 

Oczyśćmy nasze produkty z różnych toksycznych paskudztw. Jak to zrobić, pisałam tu: Jak w 10 dni zrzuciłam 5 kilo - Lemon Detox Diet (dieta lemoniadowa)
 


Moda na produkty bio

Chciałabym, aby wszyscy konsumowali tylko produkty organic, ponieważ wtedy być może nie byłyby one takie drogie. I tak jest już lepiej niż przed paroma laty, kiedy artykuły bio były trudno dostępne. Świadomość klientów rośnie, to bardzo dobry sygnał. Nadal za jedzenie opatrzone odpowiednim certyfikatem ekologicznym musimy dużo zapłacić.
Ale bądźmy sprytni w swoich wyborach. Oto kilka porad, jak jeść zdrowo i nie zbankrutować:
1.   Owoce i warzywa BIO kupujcie przede wszystkim te z brudnej 12-tki: jabłka, ziemniaki, sałaty, pomidory, wiśnie, truskawki, winogrona 
2.   Jeśli robicie surowe soki lub surowe potrawy, szczególnie zwracajcie uwagę na pochodzenie warzyw, owoców. Marchew na przykład nie należy do najbardziej zanieczyszczonych, ale ja i tak kupuję organiczną, całą pokrytą ziemią, a nie mechanicznie umytą 

3.   Jeśli tylko macie taką możliwość, sami uprawiajcie warzywa, owoce, zioła, kiełki 
4.   Samodzielnie zbierajcie jabłka, jagody, maliny, grzyby, zioła, orzechy i nie tylko. W lasach jest bardzo dużo dzikich jabłoni. Jabłka gniją przez nikogo nie zbierane 
5.   Owoce, warzywa z hodowli konwencjonalnej bardzo dokładnie myjcie i obierajcie ze skórki 
6.   Zróbcie rozeznanie wśród okolicznych rolników. Wśród tej grupy zawodowej są tacy, którzy dla swoich rodzin zostawiają najlepsze plony. Dogadajcie się z nimi 
7.   Kontrolujcie wydatki przeznaczone na zakup bio żywności. Może się okazać, że wcale więcej nie dopłacicie do interesu. A jeśli ma to sprzyjać poprawie jakości Waszego zdrowia, to zaoszczędzone pieniądze na lekarza przeznaczycie na zdrową żywność.

Teraz już inaczej rozumiecie motyw z bajki „Królewna Śnieżka?” Zła macocha podała pasierbicy zatrute jabłko, ponieważ nie było z uprawy ekologicznej J

I na koniec słynne przysłowie: „kto w ciągu dnia jabłko zjada, tego doktor nie bada” ma sens o tyle, że jest to jabłuszko organic.

 Jeśli artykuł zaciekawił, zainspirował, pomógł, polub stronę na FB
Źródło: http://www.ewg.org/

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz