piątek, 10 marca 2017

Kocimiętka to niezłe ziółko!

Pewnego lata komary nie dawały żyć, więc postanowiłam użyć broni biologicznej, jaką jest kocimiętka. Jedną z jej właściwości jest działanie odstraszające niektóre gatunki much i komarów. Zioło rozrosło się do rozmiarów wielkiego krzaka, przyjemnie pachniało i cieszyło oko fioletowymi kwiatkami.

 
W pewnym momencie zaobserwowałam większe niż zwykle kocie pielgrzymki do naszego ogródka. Coś tam słyszałam piąte przez dziesiąte, że koty dostają szmergla na punkcie kocimiętki, ale to, co ujrzałam na własne oczy, przeszło moje wyobrażenia. Widok rośliny tańczącej z kotami był zachwycający. Koty tarzały się, ocierały o roślinę, wydawały różne dźwięki. Oczy miały przymrużone, a na pyszczkach malowało się odprężenie pomieszane z ekstazą. Wyglądały jakby miały jakiś odlot.
 
Kocio–ziołowa „orgia” trwała może z 10 minut, po czym koty rozchodziły się w swoje strony.
 
Bardzo mnie bawiły te kocie harce – ale do czasu. Fama się rozeszła, że gdzieś tam w jednym z ogródków znajduje się magiczna, aromatyczna kuweta. Tak moi drodzy czytelnicy. Okoliczne koty złaziły się do mojego ogródka i waliły kupy na rzodkiewki i sałatę. Niestety kocimiętki musiałam się pozbyć, a jeśli jeszcze Wy nie mieliście okazji zobaczyć kota pod wpływem tej rośliny, żałujcie.Co kocimiętka robi z kotami. Czy jest dla nich bezpieczna?
 
Kocimiętka, tak bardzo uwielbiana przez koty, nie stanowi dla nich żadnego niebezpieczeństwa. Ziele zawiera olejek eteryczny nepetalakton, garbniki i gorczyce. To właśnie nepetalakton wykazuje działanie, dzięki któremu koty zachowują się jak pod wpływem narkotyku. Substancja ta imituje kocie hormony płciowe. Oprócz tego kocimiętka działa jak naturalny „antydepresant”, który może sprawić, że kot będzie się przymilał, wykazując szczególną ochotę na czułości.Sposób na kota
 
W sprzedaży są dostępne gotowe preparaty z kocimiętką w formie sprayów, proszków, suszonych liści lub olejków. Ponieważ kocimiętka wprowadza koty w stan odprężenia, można jej użyć jako nagrody podczas szkolenia. Albo opryskując kuwetę można nauczyć kotka korzystania z niej. Posypując odrobiną kocimiętki kocie posłanie to dobry sposób, by nauczyć go spać w określonym miejscu. Łatwiej kota przekonać do zabawy, spryskując jego zabawki kocimiętką. Jeśli kot wyczuje na nas zapachy obcych zwierząt, można je zneutralizować jego ulubionym zielem. 

 
 
Lecznicze właściwości kocimiętki
 
Kocimiętka to ziele nie tylko dla kotów. Fitoterapia wykorzystuje kocimiętkę w przypadku wielu dolegliwości:


- biegunek
- niestrawności, kolki, zaparcia, wzdęcia (również u dzieci)
- przewlekłych zapaleń oskrzeli
- astmy
- infekcji układu oddechowego
- gorączki
- grypy, przeziębienia


Wykazuje działania:
 
- przeciwskurczowe i wiatropędne
- napotne i przeciwgorączkowe
- uspokajające i relaksujące


Uwaga:
 
Stosowania kocimiętki nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Kobiety mające obfite miesiączki również nie powinny spożywać tego zioła.Jeśli artykuł zaciekawił, zainspirował, pomógł, polub stronę na FBBrak komentarzy:

Prześlij komentarz