środa, 8 marca 2017

Proteinowa dieta Dukana – odchudza. Tylko jakim kosztem.

 
Portal U.S. News przygotował ranking 38 najzdrowszych i najmniej zdrowych diet. Tak, znowu amerykański raport :)
 
Chlubne 1 miejsce zajmuje dieta DASH rekomendowana przede wszystkim nadciśnieniowcom.
 
Srebro przypada diecie śródziemnomorskiej za jej prozdrowotne działanie dla układu krążenia i minimalizowanie ryzyka zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe.
 
Brąz  otrzymuje dieta MIND mająca na celu poprawę funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.
 

Dieta Dukana plasuje się na 37, przedostatnim miejscu i jest jedną z najgorszych diet jaką świat widział.  O niej chciałabym napisać parę słów.
 
Dieta Dukana, przed laty taka modna, była absolutnym hitem.  Kilku moich znajomych postanowiło ją wypróbować.  Obserwowałam ich w trakcie diety i po. Oczywiście, chudli w ekspresowym tempie, byli przeszczęśliwi mogąc objadać się mięsem tracąc przy tym kilogramy.
 
W końcu pocztą pantoflową ktoś usłyszał: „ale ta dieta uszkadza wątrobę i nerki”. I już nie było tak fajnie.
 
 

Na czym polega dieta Dukana?
 
Dieta Dukana zakłada początkowo całkowite wyeliminowanie, a następnie znaczne ograniczenie węglowodanów i tłuszczów przy znacznym zwiększeniu podaży białka w diecie. Dobowe zapotrzebowanie na białko u dorosłego człowieka wynosi 0,8-1,2 g na kg masy ciała na dobę. Na diecie Dukana spożywa się 2 g a nawet ponad 3 g białka na kg masy ciała na dobę – czyli zdecydowanie więcej niż potrzeba.
 
Błędy dietetyczne rujnujące zdrowie

Głównie obrywają NERKI i WĄTROBA:

Szybszy postęp niewydolności nerek. Dieta Dukana jest zdecydowanie przeciwwskazana dla osób z jakąkolwiek dysfunkcją nerek. Tak ogromna podaż białka może znacznie przyspieszyć rozwój niewydolności nerek.
 

Kamica nerkowa i kamica pęcherzyka żółciowego. W związku z obecnością zwiększonej ilości metabolitów białka, zwiększonej ilości cholesterolu i zakwaszenia organizmu – łatwiej dochodzi do tworzenia się kamieni zarówno w układzie moczowym jak i w pęcherzyku żółciowym.

Dna moczanowa. Nadmiar protein powoduje zwiększoną produkcję kwasu moczowego i moczanów, które krystalizują w stawach (a także w innych narządach) pod postacią kryształków moczanów sodu. Kryształy te wywołują zapalenie i bardzo bolesne napady dny moczanowej. Podstawą leczenia dny moczanowej jest unikanie nadmiaru białka w diecie.
 
Szybszy postęp niewydolności wątroby. Zadaniem wątroby jest przetwarzanie białek w tłuszcze.
Wątroba nie daje rady pracując na pełnych obrotach. Konsekwencją tego jest wystąpienie stanu zapalnego, w którym powiększony narząd daje o sobie znać dotkliwym kłuciem w prawym boku pod żebrami, a jej  miąższ ulega zwłóknieniu. U osób ze znacznie uszkodzoną wątrobą może nawet dojść do encephalopatii wątrobowej i zgonu (uszkodzenia mózgu poprzez toksyny).

Funkcję wątroby i nasilenie wodobrzusza oraz obrzęków powoduje także nadmierna podaż soli, która w tej chorobie musi zostać znacznie ograniczona.

Wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Do wzrostu ciśnienia krwi dochodzi pośrednio w wielu mechanizmach, m.in. nadmiernej podaży białka często towarzyszy nadmiar soli co, aby wydalić zbędne jony sodu i metabolity przemiany białek powoduje zwiększenie wypełnienia naczyń wodą i tym samym wzrost ciśnienia krwi. Wzrastające ciśnienie krwi może też być sygnałem rozpoczynającej się niewydolności nerek.Dla kogo dieta Dukana jest szczególnie niebezpieczna?

Wysokoproteinowy sposób żywienia jest szczególnie niebezpieczny dla:

- diabetyków

- osób w podeszłym wieku

- dzieci i młodzieży

- kobiet ciężarnych i karmiących

- chorych z niewydolnością nerek i /lub wątroby

- chorych na nadciśnienie

- osób bardzo otyłych

 
 
Podsumowując

Odchudzajmy się z głową, pamiętając o zachowaniu BHP. Utrata kilogramów nie może się odbywać kosztem zapadania na różne choroby. Popełniając błędy żywieniowe narażamy się nie tylko na efekt jojo, ale też na poważne problemy zdrowotne.  

Jeśli artykuł zaciekawił, zainspirował, pomógł, polub stronę na FB  
 
źródła:
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz